Wycieczki

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Owieczce

W dniu 16.09 2022 r. uczniowie klas IV-VII brali udział w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego w Owieczce. Podczas warsztatów uczniowie poznali m.in. tajemnice zdrowego i smacznego chleba, poznali proces jego powstawania, począwszy od rodzajów zbóż, mąki, skończywszy na sposobach wypieku.
Poznawali również gatunki drzew i ich rolę w naszym otoczeniu, a także dowiedzieli się jak wygląda praca w gospodarstwie agroturystycznym.
Wycieczka została sfinansowana w ramach projektu ,,Eko – świadomi, młodzi obywatele Małopolski” we współpracy z Fundacją Horyzont 360. Nasza szkoła otrzymała również zestaw narzędzi badawczych ,,Walizkę Eko- Badacza”.

 

,,Festiwal zawodów 2022” Kraków

26 kwietnia 2022 r. w Tauron Arenie uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły zapoznali się z ofertą szkół z Małopolski, zobaczyli interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż.
Celem Festiwalu było przede wszystkim wsparcie doradztwa edukacyjno – zawodowego i zapoznanie uczniów z ofertą edukacyjną techników, szkół branżowych, szkół policealnych i wyższych.

 

Dni otwarte w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Mszanie Dolnej

12 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w Dniu Otwartym w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Mszanie Dolnej. Ósmoklasiści zwiedzili szkołę i zapoznali się z ofertą edukacyjną placówki. Byli obecni m. in. na zajęciach językowych, warsztatach w kuchni oraz warsztatach z przyprawami i ziołami, lekcji matematyki.

 

Wycieczka do Sali Zabaw ,,AleKlocki” w Myślenicach

08.03.2022 r. przedszkolaki wybrały się do Sali Zabaw “AleKlocki” w Myślenicach.
Celem wycieczki było rozwijanie u dzieci systemu wartości, rozbudowywanie takich cech jak cierpliwość, wytrwałość w dążeniu do celu, ciekawość czy zamiłowanie do nauki.
Przedszkolaki były pod wrażeniem tego miejsca

 

Wycieczka do Teatru Groteska

Trochę kultury na wycieczce…
24 lutego 2022 r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami udali się na spektakl pt. ,,Szpak Fryderyk, czyli bajka o szczurach” do Teatru Groteska w Krakowie.
Uczniowie poznali zabawną i dynamiczną historię o tym, jak szczury pomogły szpakowi w groźnej dla niego sytuacji. Opowieść o tytułowym Fryderyku uczy, że nie należy niczego ani nikogo oceniać po pozorach, a konflikty rozwiązywać w sposób pokojowy.
Spektakl zachwycił scenografią i barwnie poprowadzoną opowieścią. Istotną wartością przedstawienia był bezpośredni, żywy kontakt aktorów i muzyków z widzami.
Po spektaklu uczestnicy mieli okazję zwiedzić również Rynek Główny w Krakowie.

 

Piesza wycieczka na Jasień

28 września 2021r. uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami wybrali się na pieszą wycieczkę na Jasień.
Podczas wycieczki uczniowie brali udział w quizach i odkrywali swoje talenty – tworzyli rymowane wiersze o szczytach Beskidu Wyspowego. Mieli także okazję podziwiać poszczególne gatunki drzew i obserwować ślady zbliżającej się jesieni. Uczestnicy wycieczki miło spędzili czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

 

Wycieczka do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau

W dniu 9 września 2021 roku uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau.
Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach. Minutą ciszy uczczono ofiary obozu zamordowane pod ścianą straceń.
Uczniowie poznali historię ojca Maksymiliana Marii Kolbego.
Drugi etap wycieczki stanowił zniszczony przez Niemców w 1945 roku obóz w Brzezince.

 

Wycieczka na Gorc Troszacki

W dniu 2 czerwca uczniowie klasy 4,5 i 6 wzięli udział w wycieczce na Gorc Troszacki.
Wędrówkę rozpoczęliśmy z polany Trusiówka położonej w dolinie Kamienicy, skąd ścieżką dydaktyczną dotarliśmy na polanę Podskały.
Po drodze zatrzymaliśmy się na kilku przystankach, gdzie Pani przewodnik przekazała nam wiele ciekawych informacji na temat budowy lasu, roślinności, zwierząt, tropów i śladów zwierząt.
Gdy dotarliśmy na polanę Podskały, obejrzeliśmy szałas – pozostałość po dawnym pasterstwie. Dowiedzieliśmy się również jak powstawały gorczańskie polany.
Cały czas mogliśmy podziwiać piękne widoki na pozostałe szczyty Gorców i Beskidu Wyspowego.
Na polanie pod Gorcem Troszackim ( 1235 m n. p. m) zrobiliśmy dłuższy odpoczynek.
Schodząc zielonym szlakiem dotarliśmy na polanę Stawieniec. Dowiedzieliśmy się, że przed II wojną światową istniało tutaj gospodarstwo halne w którym prowadzono doświadczalną hodowlę bydła a w trakcie II wojny światowej polana stanowiła dobre schronienie dla partyzantów.
Kolejny przystanek to Papieżówka, nieduża polana na której w sierpniu 1976 roku, przez 2 tygodnie mieszkał ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła.
O godz. 16:00 dotarliśmy z powrotem na polanę Trusiówka.
Pogoda dopisała, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.

 

Wycieczka do pasieki Bartek w Kasince Małej

Pszczoły to bardzo pożyteczne owady, o których roli i znaczeniu dla naszego codziennego życia często zapominamy. Jako zapylacze przyczyniają się do zwiększenia ilości plonów. Bez ich ciężkiej pracy nie mielibyśmy tak wielu owoców czy warzyw.

Niestety ich los stoi pod znakiem zapytania i czas zastanowić się co sami możemy zrobić by ratować te pożyteczne owady.
Aby dowiedzieć się więcej na temat pszczół, ich roli w przyrodzie i dla człowieka, 11 czerwca uczniowie klas 4, 5 i 6 wybrali się na warsztaty edukacyjne do pasieki Bartek w Kasince Małej.
Zajęcia rozpoczęliśmy od poznania roślin miododajnych i budowy ula. Zobaczyliśmy jak funkcjonuje pasieka i na czym polega praca pszczelarza, jakie zadania mają pszczoły w ulu, jak długo żyją.
Poznaliśmy również warsztat i narzędzia pszczelarza oraz inne produkty pszczele takie jak: pyłek, propolis, pierzga, wosk.
Zwieńczeniem warsztatów była degustacja różnych gatunków miodu i miły upominek od gospodarzy pasieki.