Chemia na UJ? Czemu nie…

30.04.2023

Chemia na UJ? Czemu nie…????

13 kwietnia uczniowie klasy 7 i 8 wraz z opiekunami uczestniczyli w pokazach chemicznych “Chemia i światło” na Wydziale Chemii UJ w Krakowie, organizowanych przez Fundację Pro Chemia.

W przyrodzie możemy spotkać bardzo wiele procesów chemicznych związanych ze światłem. Podstawowym procesem chemicznym zachodzącym pod wpływem światła, w którym wytwarza się materia organiczna z wody i tlenku węgla (IV) jest oczywiście fotosynteza. Znamy z życia codziennego inne procesy powiązane ze światłem jak procesy fotograficzne. Polski chemik i lekarz, Jędrzej Śniadecki (1768 – 1838), zalecał pacjentom chorującym na krzywicę dużo przebywać na świetle słonecznym, gdzie zostaje syntetyzowana witamina D zapobiegająca tej chorobie.

W szkole podstawowej na lekcjach chemii możemy zaobserwować wiele procesów gwałtownego utleniania wielu substancji chemicznych, w trakcie których wydziela się energia w postaci światła i ciepła. Nie zawsze jest tak, że emisji światła towarzyszy wzrost temperatury. Wtedy mamy do czynienia z emisją tzw. światła zimnego i zjawiskiem luminescencji. To oczywiście nie wszystkie możliwe procesy wywołane działaniem światła.

Na pokazie „Chemia i światło” zostały zaprezentowane ciekawe doświadczenia w różny sposób związane ze światłem. Doświadczenia były ilustracją, przygotowanego wykładu, w którym zostały w sposób przystępny dla uczniów omówione wyżej wymienione procesy.

Wyjazd był również okazją do integracji młodzieży, jako że jego uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych z Jurkowa, Wilczyc i Chyszówek.