Ogrody bywają różnorodne. Jedne skupiają się wyłącznie na uprawie warzyw, inne podejmują temat edukacji ekologicznej, jeszcze inne skłaniają się ku animacji kultury. Każdy z nich wymaga odpowiedniego zaprojektowania i zaplanowania działań. Częstym problemem powstrzymującym przed założeniem takiego miejsca, jest brak wiedzy ogrodniczej, obawa przed ogromem pracy i niepowodzeniami. Okazuje się, że korzyści jest bardzo dużo, więc warto podjąć próbę. Ogrody edukacyjne stają się coraz bardziej powszechne przy szkołach, w miastach. Bardziej jednak doceniane są w szkołach zaliczanych do nurtu edukacji alternatywnej, które podkreślają naukę w środowisku naturalnym.
Ogród to jednak zawsze pretekst i powód by wyjść na powietrze, by się poruszać. Uaktywnia ciało i zmysły. W ogrodzie patrzymy, słuchamy, wąchamy, dotykamy, smakujemy…
Jakie są jeszcze inne powody dla których warto założyć ogród? To małe laboratorium, pozwala obserwować życie natury. To miejsce, które umożliwia bezpośrednią obserwację sytuacji przyczynowo- skutkowych. Ogród uwrażliwia dzieci na problemy ekologiczne. Nasz ogród ma angażować uczniów, zapewniać im środowisko do obserwacji, odkrywania, eksperymentowania, pielęgnowania i uczenia się.
Jest to wspólny projekt Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką Pani Bernadety Kowalik i Pani Marty Wątor. Prace w naszym ogrodzie zaczęły się już w maju 2022 r. Przy szkole istniała już piękna, zadbana rabata, którą poszerzono. Zakupiono ziemię, wykonano prace glebogryzarką, posadzono już część roślin. Kolejne rośliny czekają na sprzyjającą pogodę. Zakupiono i zmontowano ławeczki do ogrodu, tablice edukacyjne, domki dla owadów.
Projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją Lafarge WSPÓLNIE.
Dziękujemy również Wójtowi Gminy Dobra za dofinansowanie naszego projektu.
Serdecznie podziękowania kierujemy również do naszych wspaniałych wolontariuszy – naszej młodzieży oraz do Dyrekcji, Rodziców i Nauczycieli.
Przed nami kolejne prace, a im więcej osób będzie zaangażowanych tym większe szanse na realizację. Mile widziana jest każda pomoc.
,,Ogrody edukacyjne – poradnik”, M.Widz
,,Ogrody szkolne we współczesnej szkole”, Kowalski R., Grott E.
,,Instrukcje wdrożeniowe- ogród edukacyjny”, Kamińska M., Gorajczyk W.