20 kwietnia 2026r. w Szkole Podstawowej w Dobrej odbył się II etap VI Międzyszkolnego Konkursu Języka Niemieckiego „Meine Lieblingsstadt in den DACHL-Ländern”. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z pięciu szkół z terenu Gminy Dobra: ze Stróży, Wilczyc, Dobrej, Skrzydlnej oraz Jurkowa. Uczestnicy – indywidualnie lub w parach – przygotowali niezwykle ciekawe prezentacje multimedialne o swoich ulubionych miastach w krajach niemieckojęzycznych. Zaprezentowano m.in. Wiedeń, Lucernę, Berlin, Bonn i Monachium. Podczas wystąpień uczniowie przedstawili najważniejsze fakty o: historię miast, kulturę, atrakcje turystyczne oraz ciekawostki związane z prezentowanymi miejscami. Każde wystąpienie zachwycało pomysłowością i starannym przygotowaniem. Nie zabrakło własnoręcznie wykonanych rekwizytów, regionalnych strojów oraz pamiątek z prezentowanych miejsc – fotografii, maskotek i innych ciekawostek przywiezionych z podróży. Duże zainteresowanie wzbudziły także berlińskie kiełbaski i pączki, tradycyjne smakołyki, Tort Sachera oraz słynne praliny Mozartkugeln. Wydarzenie miało również artystyczny charakter – uczniowie zaprezentowali taniec walc wiedeński, a także „na żywo” wykonali na skrzypcach utwory Mozarta i Beethovena. Dodatkową atrakcją były samodzielnie przygotowane filmiki, m.in. pokazujące, jak powstaje „Apfelstrudel”. Naszą szkołę reprezentowali: – Milena Kuczaj i Antoni Judka z klasy 8 – zdobywcy II miejsca – Magdalena Kęskiewicz i Artur Węgrzyn z klasy 7 – zdobywcy wyróżnienia.







